Ak by som z tohto blogu mal urobiť jednovetový článok odpoveď by v skratke znela: ÁNO je to prekonané a prežité. Ale ako všetko v živote býva zväčša komplexnejšie a komplikovanejšie, tak to platí aj pre túto tému. Nedávno sme si popísali v blogu, ako môže človek pravidelne pasívne investovať cez indexové ETF do akcií alebo dlhopisov, podľa zvolenej investičnej stratégie. Dnes sa teda pozrieme, či vôbec má v dnešnej dobe aktívne riadené portfólio svoje miesto v našich investíciách, alebo ho pomaly a iste vytláča pasívne investovanie. Budem sa to opäť snažiť vysvetliť na mojom konkrétnom príklade a skúsenostiach, podložených faktami a nie “domnienkami a pocitmi”, ako to často vidieť v mnohých mainstreamových článkoch alebo blogoch. 

Zopár faktov na úvod.

Začneme hneď dôležitou štatistikou, ktorá nám hovorí, že dlhodobo je schopných porážať pasívne indexové investovanie len 1 z 10 aktívnych profesionálnych správcov. Ak by teda zvažovali, že Vy ako investor budete ešte lepší, Vaše šance sú ešte menšie ako tých 10%, takže si to prosím rýchlo rozmyslite. Hlavným dôvodom týchto nelichotivých výsledkov je do značnej miery úroveň poplatkov aktívnych správcov v porovnaní s pasívnym low cost indexovým investovaním. Preto je potrebné si dávať na úroveň poplatkov pozor aj pri sprostredkovateľoch pasívneho investovania. Štatistika je teda jednoznačne na strane pasívneho investovania a skúsim to celé ešte viac otočiť v neprospech aktívnej správy.

Buffettova stávka pasívne vs aktívne investovanie

V roku 2008 vydal Warren Buffett výzvu pre odvetvie hedžových (aktívne riadených) fondov, ktoré si podľa jeho názoru účtovalo v tom čase premrštené poplatky. Jediný kto sa odvážil výzvu prijať bola spoločnosť Protégé Partners LLC a obe strany uzavreli stávku za milión dolárov. Buffett nakoniec úspešne tvrdil, že vrátane poplatkov, nákladov a výdavkov indexový fond S&P 500 prekoná v priebehu 10 rokov aktívne riadené portfólio hedžových fondov. Stávka sa teda týkala dvoch základných filozofií investovania: pasívne a aktívne investovanie. Buffett vyhral stávku,  v máji 2015, kedy spoluzakladateľ Protégé, ktorý z fondu odišiel, pripustil porážku pred plánovaným ukončením súťaže 31. decembra 2017 a napísal: „Hra je zo všetkých dôvodov ukončená. Prehral som.

Oplatí sa teda vôbec zvažovať aktívnu správu alebo nie ?

Vyzerá to, že v tomto bode by sme mohli celý blog ukončiť a povedať, že aktívna správa je už prekonaná a novým “svätým grálom” investovania sú nízkonákladové ETF indexové fondy. Takýto záver je však predčasný. Ja osobne som veľkým zástancom najmä priameho pasívneho investovania cez vlastného brokera, kde viete pri rozumných investičných účtoch držať nákladovosť pod 0,1-0,2% ročne. Indexové ETF zároveň tvoria viac ako 80% môjho aktuálneho akciového portfólia. Napriek tomu využívam aj aktívne spravované investície a ten dôvod si ukážeme nižšie. Vráťme sa ale k prvému predpokladu, že 9 z 10 aktívnych správcov prehrá dlhodobo voči pasívnemu indexovému investovaniu. Áno to je pravda, takže keď mám v mojom meste napríklad 10 autoservisov, z čoho 9 je horších z titulu kvality služieb alebo cien, asi sa logicky každý rozhodne pre ten 10 autoservis a tým vyvolá tlak na zvyšných 9. Z môjho pohľadu je teda kľúčové, ak chcete zvážiť diverzifikáciu investícií do aktívnej správy, vybrať toho desiateho “Winnera” a zabudnúť na 9 “Looserov”. To sa ľahko povie, ale ako na to ? Úplne jednoducho pozrite si historické výkonnosti aktívne spravovaných portfólií a hoci história nie je zárukou budúcnosti ani v investíciách, od niečoho sa odraziť musíme. 

Ako to teda riešim ja osobne ?

V mojom prípade  mám riešené aktívne spravované portfólio cez spoločnosť  Wealth Effect Management o.c.p., a.s. (“WEM”), ktorú som už prvýkrát predstavil aj pri pasívne riadených investičných portfóliách v rámci programu Save for Tomorrow. V mojom prípade som si vybral investičnú stratégiu WEM Global Equity, ktorá mi dobre zapadala do môjho existujúceho pasívne riadeného portfólia a to geograficky, poplatkovo i výkonnostne. Kompletná aktívna správa je na pleciach WEM a za to, aby vytvorili pridanú hodnotu nad “bežný výnos” indexov t.j. 10% sú účtujú svoje poplatky.  Poďme sa teraz pozrieť, ako sa tento môj produkt vyvíjal za posledné roky a prečo je skutočne alfa-omega nájsť toho kvalitného a úspešného správcu pre aktívne riadené portfóliá. Nižšie prikladám graf výkonnosti v období 2015-2020 pre produkt WEM Equity Global, ktorý je porovnaný s benchmark indexom MSCI ACW Index. Ako vidíte, pri týchto výsledkoch a pozitívnej tvorby nadhodnoty nad index, si pasívnu správu i success fee mám skutočne z čoho dovoliť.

#unikdoslobody #WEM Equity Global

Z vyššie uvedeného grafu, hoci sa jedná o výkonnosť pred aplikáciou poplatkov, jasne vyplýva, že WEM je schopný generovať pozitívnu nadhodnotu pre klienta v porovnaní s čisto pasívnym prístupom investovania do daného indexu. A aby sa nepovedalo, že vyberám účelovo jediný ziskový produkt, pridám ešte za rovnaké obdobie porovnávací graf na WEM Equity US aktívne riadené portfólio:

#unikdoslobody Roman Zavodsky

Z vyššie uvedeného grafu tiež vidíme jasnú pridanú hodnotu pre klienta oproti čisto pasívneho investovania do indexu TOP 500 US spoločností SP500. Samozrejme opäť sa jedná o hrubú výkonnosť oboch riešení, kde je potrebné aplikovať relevantné poplatky. 

Poďme sa teda pozrieť na tie poplatky, ktoré sú často kameňom úrazu nielen aktívnej správy, ale pasívneho investovania cez drahé sprostredkovateľské riešenia. Poplatky vedia zásadným spôsobom “ukusnúť” z toho čo zostane klientovi a preto je potrebné ich mať jasne pochopené. V prípade WEM sa mi páči ich schéma poplatkov, ktorá ich núti vytvárať nadhodnotu nad 10% ročne, inak nebudú mať nárok na success fee a “iba” poplatok za správu.  Ich kompletný cenník si môže človek naštudovať na tomto linku:

https://wemocp.sk/wp-content/uploads/2021/02/20210301_Cennik-sluzieb-obchodnika_SVK.pdf

Ako vidíte, poplatok za správu je pri akciových portfóliách 2,4% ročne teda 0,2% /mesačne z hodnoty portfólia, čo je v porovnaní s pasívnymi indexovými fondami skutočne vysoké číslo. Poplatky za výkonnosť sa začínajú aplikovať až od úrovne výkonnosti 10% a viac. Vyššie uvedené grafy ale ukazujú, že klient si tieto poplatky môže dovoliť a v netto vyjadrení stále “porazí” i priame vlastné pasívne indexové investovanie. Samozrejme, ako som uviedol v úvode, história nie je zárukou budúcnosti. Každopádne ja som zatiaľ so svojim aktívne riadeným portfóliom u WEM spokojný a kým budú tvoriť pozitívnu pridanú hodnotu pre mňa ako klienta nad moje pasívne investovanie, veľmi rád zaplatím poplatky za tieto ich služby. Ak sa karta obráti a pridaná hodnota nebude do budúcna vytváraná, presuniem svoju časť investícií späť pod svoju pasívnu správu. Nevýhodou oproti pasívnej správe je aj fakt, že aktívne riadené fondy sú skôr pre investorov s väčšími portfóliami t.j. sumami od 10.000 EUR (ideálne 30.000 EUR) a viac, takže iste nie sú vhodnou alternatívou pre každého investora. 

V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte obrátiť na mňa, alebo priamo na zástupcov spoločnosti WEM. Ak sa odvoláte na moje meno, som presvedčený, že dostanete výhodné podmienky a kvalitného wealth manažéra, ako tomu bolo v mojom osobnom prípade. V ponuke majú samozrejme aj ďalšie aktívne riadené portfóliá, takže pevne verím, že každý si vyberie to “pravé orechové” práve pre seba. Ak poznáte nejakých ďalších aktívnych správcov, čo porážajú dlhodobo pasívne indexové investovanie, prosím spomeňte ich v komentároch. Veľmi rád sa o nich dozviem nielen ja, ale aj celá komunita.

#unikdoslobody

Chcem ti pomôcť odísť zo systému, ktorý tu fungoval mnoho rokov. Ideš do práce, zarobíš, minieš, užiješ. Doži sa dôchodku a všetko bude ako tak OK. Toto je už prežité. Ja Ti ponúkam únik, aký som absolvoval ja sám. Únik do slobody (#unikdoslobody).

Disclaimer: Investovanie a obchodovanie na burze ako aj iných popisovaných investičných produktoch nesie svoje riziká. Na tejto webovej stránke nedávam žiadne investičné odporúčania alebo rady, neposkytujem žiadne investičné poradenstvo, prezentujem iba vlastné názory, postrehy, skúsenosti a myšlienky. Dôsledne odporúčam každému urobiť si vlastnú analýzu pred uskutočnením akéhokoľvek investičného rozhodnutia či už na burze alebo mimo nej, prípadne sa poradiť s profesionálom. Nenesiem zodpovednosť za Vaše investičné rozhodnutia.